Green Card Nedir? Green Card Çekilişi Nasıl Yapılıyor? Green Card Prosedürü Nedir?

ABD hükümeti her yıl, özellikle ABD vatandaşı olmayanlar için Dv Piyango adı verilen bir piyango düzenler. Ayrıca, piyango kazananı, ömür boyu Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama ve çalışma hakkını elde edecek. Daimi oturma izni olarak da bilinen yeşil kart, yeşil karttır.

Bir bakıma yeşil kartlar, farklı ülke vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri‘ne seyahat etmesinin önünü açtı. Ayrıca yeşil kart almanın çeşitli yolları vardır. Yeşil kart alabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu nedenle gerekli şartları sağlayanlar yeşil kart alabilmektedir. Bu nedenle yeşil kart çok önemlidir.

Yeşil Kart kurası (green card) olarak da bilinen ve Amerikan Kongresi tarafından yapılması zorunlu tutulan yıllık Çeşitlilik Göçmenlik Programı her yıl Amerika’ya az göçmen gönderen ülkelerin vatandaşlarına rastgele seçim yöntemiyle 55,000 göçmen vizesi alma şansı sağlamaktadır. Kurayı kazanan kişilerin vize alabilmeleri için gerekli eğitim ve/veya iş koşullarını sağlamaları ve diğer gereklilikleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Her sene düzenlenen DV programından, basit ama katı bazı kurallarla sınırlandırılmış yeterlilik şartlarına uyan kişiler yararlanabilmektedir. DV programını kazananlar, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş neticesinde belirlenmektedir. Vizeler, altı coğrafi bölge arasında paylaştırılır ve bu bölgelerde bulunan hiçbir ülke, ilgili sene içinde verilecek olan vizelerin toplamının yüzde yedisini aşamaz.

Green card çekilişine katılmak isteyenlerin çekilişe hak kazanan ülkelerden birinin vatandaşı olması gerekmektedir. Piyango için uygun olmayan ülkelerin listesi her yıl ABD hükümeti tarafından yayınlanmaktadır.

YEŞİL KART ÇEKİLİŞİ NASIL YAPILIR?

Tüm başvurular Kentucky Konsolosluk Merkezinde toplanır ve altı coğrafi bölgede numaralandırılır. Başvuru sürecinin sonunda bilgisayar tarafından çizim yapılır. Bilgisayar her alandaki uygulamalardan rastgele seçim yapar. Tüm girişler çekilişte eşit şansa sahiptir.

USCIS, piyango kazananlarını posta yoluyla bilgilendirmez. Sonuçlar başvuru sahibi tarafından bizzat kontrol edilir ve Göçmenlik Bürosunun resmi web sitesinde size özel olarak verilen bir “onay” numarası verilir. Şanslı kişi iseniz, başvuru belgesi, belgenizi tamamlamak için yapmanız gerekenleri İngilizce olarak açıklayacaktır.

GREEN CARD PROESEDÜRÜ NEDİR?

Kazananların listesi, ABD büyükelçiliği de dahil olmak üzere hiçbir kurum veya kuruluşa verilmemekte ve kazanamayanlar bilgilendirilmeyecektir.

Yeşil kart başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken husus, bilgilerinizin bir defa yetkili mercilere ulaşması ve eksiksiz olmasıdır.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu